Zamknij panel

Nie znasz
jeszcze daty?

Poznaj nasze bogate pakiety
pobytowe dostępne tylko
na naszej stronie www!

Przeglądaj pakiety

Znasz
termin pobytu?

Sprawdź ceny i dostępność.
Rezerwuj z gwarancją najniższej ceny!

Przyjazd
31 Maj 2020 Zmień
Wyjazd
01 Cze 2020 Zmień
Sprawdź ceny i dostępność

Kup
prezent

Podaruj niezapomniany prezent
w postaci pobytu lub
odprężającego zabiegu.

Podaruj voucher
menu Rezerwuj online Rezerwuj online

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota jest czynna codziennie w godzinach (czas zwiedzania: ok. 1,5 godziny):

  • sezon letni (od 1 kwietnia do 31 października) od 9.00 do 18.00(wejścia co 15 minut, ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem 17:30)
  • sezon zimowy (od 1 listopada do 31 marca) od 9.00 do 16.00(wejścia co 45 minut, ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem 16:00)

W cenie biletu przewodnik i zwiedzanie muzeum minerałów. Grupa od 1 do 40 osób.

Ceny biletów trasa turystyczna:
13 zł -normalny,
10 zł ulgowy (dzieci od 5 roku życia, uczniowie, studenci ,emeryci, renciści).

Spływ podziemny (ok. 45 min)
13 zł – normalny
10 zł – grupowy

HISTORIA ZŁOTEGO STOKU

Złoty Stok od początku swojego istnienia związany był z wydobyciem złota.

Największy rozkwit górnictwa złota przypadł w Złotym Stoku na początek XVI w. W 1507 r. przeniesiono tu z Ząbkowic Śląskich mennicę książęcą i zaczęto bić złote dukaty. W drugiej dekadzie XVI w. zaczęły tu inwestować europejskie spółki górniczo-hutnicze. W tym czasie ze swoich prawie dwustu kopalń Złoty Stok dostarczał około 8% całej europejskiej produkcji złota. Od początków kopalni do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach.

Na przestrzeni całego okresu wydobywczego, tj. w ciągu ponad 700 lat, wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota. Od początków XVIII wieku podstawowym produktem złotostockich kopalń i hut stał się arszenik, złoto było już tylko produktem ubocznym.

W 1961 roku ostatecznie kopalnie zamknięto. Po 35 latach “ożyła” na nowo – 28 maja 1996 roku uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną “Kopalnia Złota”. Do tej pory udało się udostępnić niezwykle ciekawe dawne wyrobiska: “Sztolnię Gertruda” i “Sztolnię Czarną Górną” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8 m wysokości), a od 2007 roku “Sztolnie Czarną Dolną”.

CO MOŻNA ZOBACZYĆ

W nieczynnej już kopalni możemy zwiedzać dwie sztolnie stanowiące Podziemną Trasę Turystyczną.

W jej skład wchodzi zwiedzanie “Sztolni Gertruda” (część muzealna), “Chodnik Śmierci”, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci jedyny w Polsce podziemny wodospad w “Sztolni Czarnej Górnej” i przejażdżka “podziemnym tramwajem” o wdzięcznej nazwie “Gacek”.

Dodatkową atrakcją jest podziemny spływ łodzią fragmentem zalanej, mrocznej i tajemniczej sztolni oraz atrakcje towarzyszące takie jak : wybijanie pamiątkowej monety- repliki XVI wiecznego złotostockiego złotego dukata, własnoręczne płukanie złota, pokaz bądź własnoręczne wykonanie złotego papieru czerpanego, pokaz odlewania złotych sztabek, zwiedzanie ciekawej ekspozycji minerałów, strzelanie z łuków, broni paintballowej, sztuczna ścianka wspinaczkowa, batuta.

Swoją siedzibę ma tutaj także Muzeum Minerałów liczące ponad 1300 okazów.

Jedna ze sztolni posiada ponad 400-letnią tradycję, była kuta ręcznie, a w swoich podziemiach kryje jedyny w Polsce podziemny wodospad o wysokości 8 metrów.

DODATKOWE ATRAKCJE

Oprócz podziemnych wyrobisk zobaczymy kolekcję map geologicznych, narzędzia geodezyjne, piec do wytopu złota, kolekcję skał i minerałów z okolic i świata. Wokół jest mnóstwo innych atrakcji: ścianka wspinaczkowa, strzelanie z łuku, skoki na batucie. Można obejrzeć wystawę minerałów, wybić własnoręcznie monetę, zabawić się w płukanie złota. Złoty Stok to idealne miejsce, by odpocząć po kilku dniach włóczęgi po górach.

Wróć do listy atrakcji

Idealna lokalizacja

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij