Zamknij panel

Nie znasz
jeszcze daty?

Poznaj nasze bogate pakiety
pobytowe dostępne tylko
na naszej stronie www!

Przeglądaj pakiety

Znasz
termin pobytu?

Sprawdź ceny i dostępność.
Rezerwuj z gwarancją najniższej ceny!

Przyjazd
30 Maj 2020 Zmień
Wyjazd
31 Maj 2020 Zmień
Sprawdź ceny i dostępność

Kup
prezent

Podaruj niezapomniany prezent
w postaci pobytu lub
odprężającego zabiegu.

Podaruj voucher
menu Rezerwuj online Rezerwuj online

Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa
Godziny otwarcia:
pn – pt 9.00-17.00 (1.V – 30.IX),
wt – pt 9.00-15.00 (1.X – 30.IV);
sob, niedz (cały rok) 9.00-15.00

Ceny biletów:
normalny – 8 PLN
ulgowy – 5 PLN

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną prowadzoną w sposób profesjonalny placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa, historii Dusznik Zdroju. Żywo interesuje się również sztuką papieru, współpracując z artystami tworzącymi dzieła sztuki z papieru. Ponadto głośną stała się oferta edukacyjna muzeum oraz działalność naukowo-badawcza. Bogate zbiory i unikatowy na skalę Polski księgozbiór z zakresu historii papiernictwa, jak też zainteresowania i dorobek pracowników, są źródłem wielu sukcesów; w prestiżowym konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury Wydarzenie muzealne roku, dusznickie muzeum zdobyło aż 6 nagród i wyróżnień.

Obecnie dusznickie muzeum jest jednym z ważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej – roczna frekwencja przekracza 50 tys. osób.

HISTORIA MUZEUM

Muzeum Papiernictwa – powstało w XVI wiecznym młynie papierniczym, który jest ciągle na użytek prezentacji uruchamiany.

Zabytkowy młyn papierniczy, jedyny tego typu (zachowany do dnia dzisiejszego) w Polsce i jeden z kilku na świecie. Technika produkcji ręcznie czerpanego (do pocz. XX w.) papieru była mocno strzeżoną tajemnicą. Mimo iż nie brakowało tu podstawowego czynnika wpływającego na dobrą jakość papieru – czystej wody, z powodu zbyt późnej decyzji o mechanizacji produkcji i problemów finansowych papiernię zamknięto, a na jej miejscu utworzono muzeum. Wznowiona w 1971 r. produkcja do dzisiaj pozwala również turystom zamówić kartki, papiery artystyczne zdobione kwiatami i ziołami, itp.

W najbardziej renomowanym w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, znajduje się siedemnastowieczna papiernia, unikalny zabytek przemysłowy. Papiernia odnowiona w pięknym stylu, ciekawe wystawy oraz pokój odlewnictwa są jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla turystów na Dolnym Śląsku. W muzeum możemy zobaczyć stare maszyny drukarskie, oraz maszyny związane z historią techniki drukarskiej.

ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój
tel. (0 74) 86 69 248
fax: (0 74) 86 69 020
e-mail: biuro@muzpap.pl
www.muzpap.pl

Wróć do listy atrakcji

Idealna lokalizacja

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij