Zamknij panel

Nie znasz
jeszcze daty?

Poznaj nasze bogate pakiety
pobytowe dostępne tylko
na naszej stronie www!

Przeglądaj pakiety

Znasz
termin pobytu?

Sprawdź ceny i dostępność.
Rezerwuj z gwarancją najniższej ceny!

Przyjazd
31 Maj 2020 Zmień
Wyjazd
01 Cze 2020 Zmień
Sprawdź ceny i dostępność

Kup
prezent

Podaruj niezapomniany prezent
w postaci pobytu lub
odprężającego zabiegu.

Podaruj voucher
menu Rezerwuj online Rezerwuj online

Skansen i mini zoo

Skansen i mini zoo

Skansen i mini zoo – Wambierzyce
Czynne: codziennie w godz. 9.00 do zmroku
Bilety wstępu: 2 zł, dzieci 1 zł

KOLEKCJA

W wiejskiej zagrodzie sołtys wsi zgromadził dawne, nieużywane obecnie, sprzęty gospodarstw wiejskich, m.in. młynki, cepy, pługi, sierpy. W gospodarstwie hodowane są zwierzęta gospodarskie (kozy, owce), a także inne, jak np. strusie, jelenie, świnki wietnamskie.

Zgromadzonych tu eksponatów mogłoby pozazdrościć niejedno muzeum. Skansen powstał w 1992 roku, lecz historia powstania tłumnie dziś odwiedzanej atrakcji turystycznej sięga wielu lat wstecz. Wszystko zaczęło się od rozbiórki szopy. W korycie jednej z belek stropowych nastoletni chłopak znajduje starą białą broń polską. Budzi się pasja, z roku na rok powiększa się kolekcja. Młodzieniec zmienia się w mężczyznę- pasjonata. Eksponaty przynoszą sąsiedzi i znajomi często uznając go za maniaka, gdyż większość dochodów przeznacza na zakup staroci.

Kolekcja rozrasta się z roku na rok poszerzana o stare, zapomniane, a jakże piękne i ciekawe sprzęty codziennego użytku naszych przodków. Wiele eksponatów pozyskanych zostało dzięki tzw. odrobkowi”, czyli w zamian za wykonaną pracę. W końcu pasja muzealnika i dokumentalisty dziejów wzięła górę nad rolnikiem. Powstało gospodarstwo agroturystyczne, którego główną atrakcję stanowi skansen, wzbogacony o zwierzyniec mini zoo.

Dzisiejsza siedziba muzeum podlegała wielu metamorfozom, skansen przerabiano, dobudowywano kolejne obiekty, by w efekcie powstał okazały kompleks budynków muzealnych z niezliczoną ilością eksponatów. Starannie utrzymane wybiegi ze zwierzętami, staw, oczka wodne i wiele innych atrakcji dopełniają całości. Eksponatów są tu tysiące, sam właściciel nie jest w stanie określić ich liczby. Są tu drobne sprzęty domowe, wyposażenie wnętrz mieszkalnych, warsztatów pracy, kuźnia, zgromadzono wiele maszyn rolniczych, jest wreszcie niewielka izba pamięci.

ZWIERZYNIEC

Dużą atrakcją skansenu jest zwierzyniec, w którym króluje jeleń Igor wraz z małżonką Basią. Oswojone sarny, daniele i stadko kóz domagają się pieszczot i smakołyków. Wychowany od pisklaka jastrząb niecierpliwie wyczekuje śniadania, a nad strumieniem wygrzewają się nutrie. Zwierzyniec jest wciąż powiększany ostatnio wzbogacił się o rodzinę strusi.

ul. Wiejska 52
57-411 Wambierzyce
tel. (074) 871-91-84

Wróć do listy atrakcji

Idealna lokalizacja

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij